Braketler yapıştırıldıktan sonra neler olur? Sabit apareyleriniz yapıştırıldıktan sonra bir hafta-on gün kadar dişlerinizde, özellikle yeme esnasında artan bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı zamanla azalarak kaybolur. Yine bu başlangıç sürecinde dişlerinize uygulanan apareylerden ötürü yanaklarda ve dudaklarda yaralar oluşabilir. Bu aşamada yaralar iyileşene kadar doktorunuzun size vereceği bir malzemeyle bu batan kısmın üzerini örtebilirsiniz. Yaraların daha hızlı iyileşmesi için eczaneden alabileceğiniz kremleri de doktorunuza sorabilirsiniz.

Yeme-içme esnasında nelere dikkat etmeliyim? Ön bölge dişleriyle koparma işlemi unutulmalı, onun yerine gıdalar küçük lokmalar şekilde ağza alınıp arka dişlerle çiğnenmelidir. Bütün kabuklu ve çekirdekli yiyeceklerin kabuk ve çekirdekleri ağız dışında çıkarılmalı, ağza kabuksuz ve çekirdeksiz olarak alınmalıdır.

Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Eğer çok içmek istersek mutlaka pipet kullanılmalıdır ve ayda bir-iki bardağı geçmemelidir. Ağızda dişlerin aside maruz kalmasıyla daha çabuk çürüyecekleri ve sabit apareylerinizde kopmalarının meydana geleceği unutulmamalıdır. Şeker, çikolata, lokum, sakız tarzındaki yapışkan gıdalar mümkün olduğunca tüketilmemelidir. Fırçalama esnasında dikkat edilecek kurallar nelerdir?

Küçük başlı ve yumuşak kıllı bir diş fırçası ile günde 3 defa dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Çeşitli firmaların ortodontik tedavi gören hastalar için ürettiği fırçalar vardır. Bunlardan da temin edilebilir. Ayrıca günde bir kez mutlaka normal fırçalamaya arayüz fırçasını da ekleyerek fırçalama tamamlanmalıdır. Arayüz fırçalarını büyük marketlerden ve eczanelerden temin edebilirsiniz.