Sabit Ortodontik Tedavi


Ağza takılan apareylerin hasta tarafından çıkarılamadığı ortodontik tedavi şeklidir. Bu tedavi de dişlerin üzerine metal veya estetik braketler yapıştırılır. Bu braketlerin üzerine takılan arktelleri ile dişlere kuvvet verilerek dişler hareketlendirilir. Metal braketler ile yapılan tedavinin süresi estetik braketlerle yapılan tedaviye göre daha kısa sürmektedir.


Sabit Ortodontik Tedavi

Hareketli Apareyler ile Yapılan Ortodontik Tedavi

Bu tedavi özellikle henüz hastanın dişlenmesinin tamamlanmadığı dönemlerde kullanılan bir tedavi şeklidir. Hasta ağza takılan apareyi çıkarıp takabilmektedir. Bu tedavi şekli ile ilerde yaşanılabilecek çözülmesi zor ortodontik bozukluklar engellenmekte veya şiddeti azaltılabilmektedir.


Sabit Ortodontik Tedavi

Fonksiyonel Tedavi

Bu tedavi şeklinde hastanın alt ve üst çenesi arasındaki uyumsuzluklar düzeltilir. Tedavideki en önemli nokta hastanın büyüme olaylarının tamamlanmamış olmasıdır. Fonksiyonel tedavi bazen hareketli apareylerle yapılırken bazen de ağza takılan sabit apareyler üzerine yine sabit mekanizmaların eklenmesiyle yapılmaktadır.


Sabit Ortodontik Tedavi

Ortognatik Cerrahi

Bu tedavi şeklinde hastaya ortodontik tedavi ile birlikte çene cerrahisi de uygulanmaktadır. Hastanın doğuştan ya da sonradan bir kaza-travma ile kazandığı çenesel bozukluk düzeltilir. Bu tedavi şeklinde ise hastanın büyüme olaylarının tamamen bitmiş olması gereklidir.
Lingual Tedavi

Bu tedavide hastaya takılan sabit apareyler dişlerin dil tarafındaki yüzeylerinde yer almaktadır. 1970’lerde uygulanmaya başlanan bu tekniğin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Dil tarafına takıldığı için dışardan görünmemesi en büyük avantajıdır. Ancak dil tarafına yapıştırıldığı için hastaların tedavi başlangıcında normal tedaviye göre şikayetleri biraz daha fazla olmaktadır ve kişiye özel üretildikleri için tedavi maliyetleri daha yüksektir.


Sabit Ortodontik Tedavi

Şeffaf Plaklar ile Yapılan Ortodontik Tedavi

Bu tedavide kişiye özel şeffaf plaklar yapılır. Hasta gerekli durumlarda bu plakları kendisi takıp çıkarabilmektedir. Diş fırçalama, dişipi kullanma ve yeme-içme gibi durumlarda çıkarılmaktadır. Bu tedavinin de en büyük avantajı plakların şeffaf olması sebebiyle dışardan bakıldığında çok belli olmamasıdır.


Sabit Ortodontik Tedavi